Text us
We invite tutors to register on our website
Fill in the form to find a tutor for free
we will call you back
in 15 minut
and we will find you a tutor

Searching for tutors of economics in Czech republic

Ludmila Pražanová
Ludmila Pražanová
Age: 58 years old
pomáhám i se zpracováním bakalářských a diplomových prací
 • Colleges from January 2017
 • Years of practice17 years
Subjects
Mathematics, Physics, Economy
Languages can teach
český jazyk
Education
vysokoškolské, fakulta strojní, ekonomika a strojírenství.
doplňkové, účetnictví.
doplňkové, sociální oblast.
The presence of teacher education Yes
Place of employmentdoes not matter
Prices from:
Ekonomie: 200 CZK. / 60 min.
Matematika: 200 CZK. / 60 min.
Fyzika: 200 CZK. / 60 min.
Address
Prague
Going to the student
Marina Purina
Marina Purina
Age: 28 years old
Rozumím ruštině, češtině, angličtině, slovenštině, ukrajinštině, běloruštině. Spolupracuji s VŠE v Praze, SVŠE Znojmo s.r.o., Unicorn College s.r.o., Komorou soudních tlumočníků ČR, Moskevskou městskou univerzitou managementu (MGUU). Pod mým vedením bylo úspěšně obhájeno 26 bakalářských a 2 diplomové práce. V letech 2017 a 2018 se 100 % mých klientů uchazečů o magisterské studium dostalo na státní univerzity. Autorka několika vědeckých článků a učebnice auditingu. Pedagogika je mým životním stylem a vášní, nebojte se na mě obrátit v jakémkoliv jazyce, ráda se s Vámi seznámím! Etické prohlášení: Nedoučuji své studenty z VŠ. Nepomáhám na testech, nezpracovávám případové studie apod., žádným způsobem nezneužívám své pozice vysokoškolského učitele. Přijďte se přesvědčit, že poctivá práce vede k výborným výsledkům, moje 10leté zkušenosti jsou zde pro Vás :) Svým studentům nabízím pohodlnou kancelář s nápoji a občerstvením blízko metra. Už se na Vás těším!
 • Colleges from October 2018
 • Years of practice11 years
Subjects
Economy, Russian, Mathematics
Languages can teach
Čeština, ruština, angličtina / CHeshskiy, russkiy, angliyskiy / Czech, English, Russian
Education
2013 - Vysokoškolské (rovnocenné Ing., nostrifikace v ČR 2013), Ekonomická fakulta, Národní výzkumná Tomská státní univerzita, Účetnictví, analýza a auditing.
(dokončení 2019-2020) Ph.D., Fakulta financí a účetnictví VŠE v Praze, katedra finančního účetnictví a auditingu, Účetnictví a finanční řízení podniku.
2014 - Pedagogická příprava začínajících vysokoškolských učitelů a doktorandů na VŠE, Fakulta financí a účetnictví VŠE v Praze, katedra didaktiky ekonomických předmětů, Vysokoškolský učitel (doplňkový kurz, osvědcení).
The presence of teacher education Yes
Place of employmentAt home
Prices from:
Matematika: 400 CZK. / 60 min.
ruština: 400 CZK. / 60 min.
Ekonomie: 400 CZK. / 60 min.
Účetnictví: 400 CZK. / 60 min.
Zeměpis: 400 CZK. / 60 min.
Address
Prague
Going to the student
Teacher has granted certificates of education
Denis Alekseev
Denis Alekseev
Age: 33 years old
I teach Microeconomics, Macroeconomics, Econometrics, Statistics and Mathematics for Economics
 • Colleges from November 2018
 • Years of practice12 years
Subjects
Economy
Languages can teach
English, Russian
Education
PhD, Economics.
The presence of teacher education No
Place of employmentdoes not matter
Prices from:
Ekonomie: 400 CZK. / 60 min.
Address
Prague
Alena Mikhailova
Alena Mikhailova
Age: 23 years old
Miluji matematiku a ekonomii. Věřím, že všechno se dá zmáknout, jestli to opravdu budeš chtít.
 • Colleges from September 2019
 • Years of practice4 years
Subjects
Geography, Economy, Mathematics
Languages can teach
ruština, čeština
Education
Bakalářské, Narodohospodářská, Ekonomie.
The presence of teacher education No
Place of employmentdoes not matter
Prices from:
Matematika: 200 CZK. / 60 min.
Ekonomie: 200 CZK. / 60 min.
Zeměpis: 200 CZK. / 60 min.
Address
Prague
Julia Berko
Julia Berko
Age: 20 years old
Vítám vás u mého profilu! Já jsem Julia, mým mateřským jazykem je ruština a současně studuju finance na VŠE. Mám zájem o jazyky a vsechno, co se finance týká. Ráda bych pomohla vám s ruským (třeba se zlepšením komunikace v ruštině, se spisovnou ruštinou, anebo právě s business jazykem), anglickým jazykem (teď se připravuji na ACCA zkoušky, na střední jsem měla jedničku a ze státní zkoušky po ukončení střední mám 98/100b; můžu pomoct s přípravou na zkoušky, se zlepšením komunikačních schopností atd.), ekonomií (je to zajímavý předmět a každého jedince začne bavit, když pochopí o co jde).
 • Colleges from October 2019
 • Years of practice9 months
Subjects
Economy, Russian, English
Languages can teach
Ruský, Anglický, Český (ekonomie)
Education
VŠE, Finance a účetnictví (F1), Finance.
The presence of teacher education No
Place of employmentdoes not matter
Prices from:
Angličtina: 300 CZK. / 60 min.
ruština: 250 CZK. / 60 min.
Ekonomie: 250 CZK. / 60 min.
Address
Prague

There is no economics in school.  Parts of these subjects is in SCIO, but it is very fast learning, which does not give the full understanding of the subject.

Economics is the science, studing produce,distribution and consumption processes, columns, which the society has always depent on. There lots of new small aspects, which cannot be found in the school books: the student needs to start learning the subject at university.

Although most universities require some basic knowledge of economics from students: it might be difficult to start studing without it.

Economics teachers for beginners

If you will look though the tutors on our website, you will find professional teacher, who is suitable for you. Already on the first lesson you will be able to explain, what you are interested in: preparing for the exam, basic knowledge rise and start to learn the subject seriously.

Lots of possibilities enable everybody to find the tutor in Czech republic, which will be suitable for student because of the teaching method and price.  Individual lessons are better than group ones,because the teacher works only with one student, which makes the lesson more effective.

Conditions and registration

The aim of our website is to be a tool of interaction between students and tutors in Czech Republic. Teachers fill in the form with information about them, students choose one of them.
We tried to make our website multifunctional: here you can find a tutor of any subject,from mathematics to ecology. The full list is available in the appropriate section. 
The website is translated to three languages: Russian,Czech, English – you can choose the language, which is suitable for you. There is a possibilty to register, not only for a teacher, but also for a student. We don’t ask money for our services. You can find a tutor for children and adults yourself, or with a help of our employees.

The need of tutor

The tutor might be needed in different situations : missed classes, gaps in knowlege, the wish to prepare for the exam. It is hardly possible to list all reasons.

 • The advantages of the lessons with a tutor is that it is individual. The teacher works only with you, not with a lot of students at once. This kind of program can be adjected according to your skills and knowledge.All gaps are being filled, but  you are not paying attention to the things that are known already. 
 • Sometimes only a tutor can help you to prepare for the university entrance exams.  Specific character of the entance exams can confuse even the talented student. A teacher can help to understand all details.  

The database for searching tutors

We are not this type of  a website, which allows every person to publish information about him. All applications are being checked. We check people’s education and teaching practice. Each teacher has to present the documents, that prove his education.
We have lots of teachers, so you can find a teacher in Prague and in another city in Czech Republic, according to the style, character or price of the tutor.  Just look at the options. Thank to the user-friendly option to sort the teachers according to the subject and the place of  studies, you will immediately find a teacher for you.
Good luck!

We invite tutors to register on our website
/ru/

Вы уверены что хотите удалить отзыв?